آموزش

همسر گزینی

برترین انتخاب (1)*************** برگرفته از بروشورهای موسسه فرهنگی آموزشی اشاره تربیتیهمسر گزینی

ازدواج بزرگترین و مهمترین انتخاب هرکس در طول زندگی است. انتخاب صحیح و شایسته همسر موجب تشکیل خانواده سالم می شود وخانواده سالم ، افراد سالم را پرورش می دهد و افراد سالم نیز جامعه سالم را می سازند.
پس برای دستیابی به جامعه سالم باید تلاش کرد تا خانواده سالم شکل گیرد و خانواده سالم در گرو ازدواج سالم و ساده و پایدار است.
خلقت آفرینش نیز بر مبنای زوجیت استوار است و قانون زوجیت قانون بقاء و حیات است و یقینا" غایت زوجیت رسیدن به آرامش است.
ولی ما ، درمقام والدین و یا فرزندان جوان ما، در مقام همسر گزینی آیا تا کنون اندیشیده ایم که :
- درانتخاب همسر به چه عواملی بهتر است توجه کنیم ؟
- جذابیت ظاهری تا چند اندازه در انتخاب همسر می تواند موثر باشد؟
- همسر مناسب از چه ویژگی های شخصیتی باید برخوردار باشد ؟
- در همسر گزینی توجه به خانواده طرف مقابل به چه اندازه مهم است ؟
- انگیزه های باطل در ازدواج کدام هاست؟
- ملاک ها و معیار های ازدواج موفق چه چیزهایی می تواند باشد؟
- چه اشتباهاتی ممکن است در انتخاب همسر صورت گیرد؟
- چه افرادی برای ازدواج با همدیگر مناسب نیستند؟
- چه افرادی برای ازدواج اصلا"مناسب نیستند؟
- چه نوع ارتباطهایی سرانجام خوشایندی ندارند؟
- زوجهای جوان در ابتدای آشنایی ممکن است دچار چه اشتباهاتی شوند؟
- علائم هشدار دهنده در ازدواج کدام هاست ؟
- آیا خوشبختی در ازدواج صرفا یک شانس است یا انتخاب؟
- با توجه به فزونی آمار طلاق در ایران بویژه در کلان شهری مثل تهران که رکورد دار آمار طلاق خصوصا در زوج های جوان
است می توان یکی از دلایل مهم را فاصله گرفتن از جامعه و آداب و رسوم سنتی و عدم آگاهی والدین و جوانان از شیوه همسر گزینی در جامعه جدید دانست .
لذا بر آن شدیم به بخشی از مهارتهای برترین انتخاب (همسر گزینی) اشاره نمائیم تا هم برای دختران و پسران جوان آموزشی اجمالی باشد و هم برای والدین که بتوانند نقش موثرتری ایفا نمایند.
امید است این خلاء آموزشی اجمالی باشد و هم برای والدین که بتوا نند در انتخاب فرزندانشان نقش موثرتری ایفا نمایند.
امید است این خلاء آموزشی قبل از ازدواج که شامل دوست یابی از جنس متفاوت و انتخاب همسر است با همت مسئولین آموزش و پرورش در دبیرستانها اغاز شده و در دانشگاهها ادامه یابد.

عوامل موثر در انتخاب همسر

1 - مجاورت : یعنی احتمالا" همسر آینده هر انسان کسی است که در دسترس اوست نزدیکی جغرافیایی و در کلاس و دانشگاه و یا همکار بودن و در همسایگی هم زندگی کردن و مواردی از این قبیل می تواند در انتخاب همسر نقش داشته باشد .
2 - جذابیت : از عوامل دیگر جذاب بودن طرف مقابل است که جذابیت می تواندهم جنبه جسمانی ( فیزیکی) و هم جنبه شخصیتی داشته باشد . معمولا" از نظر آقایان زیبایی چهره و از نظر خانم ها شیک پوشی و اندام طرف مقابل جذابیت بیشتری دارد. افراد برونگرا بیشتر لبخند می زنند ، برخورد خوب و تایید کننده دارند معمولا" جذاب تر بنظر می رسند. ولی بایستی مد نظر داشت که جذابیت درابتدا عامل مهمی است ولی در آینده کمرنگ تر می شود.
3 – همگنی : همواره این سئوال وجود دارد که آیا زن و شوهر بهتر است مکمل هم باشند یا منطبق هم باشند. همگنی در موارد زیر مد نظر است.
الف- همگنی درخانواده : بررسی ها نشان داده است که در ایران بیشترین مشکل خانواده ها ، خانواده اولیه ( پدر و مادر) آنها می باشد پس شباهت های خانوادگی می تواند از اختلافات بعدی پیشگیری کند.
خانواده محل پرورش شخصیت هر انسان است و بدیهی است که همان آداب و رسوم و ارزش هایی که خانواده به آن معتقد است را در بچه هایش می توانیم ببینیم.
ممکن است در نوجوانی و جوانی فرزندان بر علیه خانواده خود طغیان کنند ولی عموما" در بزرگسالی بسوی خانواده خود باز میگردند .
ب – همگنی در ارزشها : اصول و باورها و ارزشهای انسانی همسران هر قدر به هم نزدیکتر باشد می تواند آینده زندگی بهتری را برای آنها رقم بزند مثلا" اهداف زندگی ، شیوه پول خرج کردن ، شیوه مسافرت ، شیوه تربیت بچه ها و نمونه هایی از این قبیل اگر متفاوت باشد می تواند منبع اختلافات در آینده محسوب شود.
ج – همگنی در تحصیلات : چون معمولا" تحصیلات بالا با پول و قدرت بالاتر همراه است توصیه می شود اختلاف تحصیلات زوجین خیلی زیاد نباشد البته اگر مرد تحصیلات بالاتری داشته باشد بهتر است و تحصیلات یکسان نیز اشکالی ندارد.
د – همگنی در سن : محدوده زوجین بستگی به موقعیت ها دارد. اگر زوجین جوان و کم سال باشند تفاوت سنی آقایان بایستی بیشتر باشد ولی در سنین بالاتر این اختلاف کمتر است حتی گاهی اگر هم سال باشند و یا در سنین بالای 30 سال اگر خانم یکی و دو سال هم بیشتر باشد مشکلی نخواهد بود.
تفاوت سنی در زوج های جوان حداکثر 5 تا 8 سال است که یقینا" بایستی سن مرد بیشتر باشد عموم مشاورین خانواده معتقدند بهترین سن ازدواج در شرایط کنونی جامعه ایرانی برای دختران 21 تا 25 سالگی و در پسران 25 تا 30 سالگی است.
بررسی ها بیانگر آن است دختران یا پسران اگر با افرادی که سن بسیار بالاتری از خود دارند می خواهد ازدواج کنند آنها دنبال ترکیب والد- فرزندی هستند و تبعاتی را نیز در آینده بدنبال خواهد داشت از جمله اینکه بزرگتر حوصله کوچکتر را در آینده نخواهد داشت. بزرگتر می خواهد کوچکتر را بیشتر کنترل کند. اگر هم بزرگتر از علایق و خواسته های خود دست بکشد و بخواهد نقش های دلخواه همسرش را انجام دهد یقینا" تفاهم دوروغین ایجاد می شود.
4 – سلامت جسمانی و روانشناختی فرد و خانواده:
در انتخاب همسر بایستی توجه کرد فرد و خانواده اش از بیماریهای روانی- صرع- ناتوانی جنسی، اعتیاد ،دیابت ، تالاسمی ، طلاق ، خودکشی – فرار و ...عاری باشد.
به یاد داشته باشیم که ملاک دسترسی به اطلاعات فوق الذکر تنها مصاحبه زمان خواستگاری نیست بلکه عملکرد خود و خانواده اش بسیار مهم است مثلا" در موارد زیر دقت بیشتری نمائیم:
ترک تحصیل- مشروط شدن تحصیلی – تغییر شغل فراوان – دوره بیکاری طولانی –مرخصی طولانی مدت – کاهش عملکرد اجتماعی – بعنوان متهم به دادگاه رفته باشد و ...
5 – صفات و ویژگی های شخصیتی: بعضی از ویژگی های شخصیتی و صفات انتخاب همسر بسیار مهمتر از صفات دیگر است که بایستی به آنها توجه نمائیم از جمله :
الف – تعهد به رشد شخصیت : هرکس برای اینکه بتواند به آینده بهتر همسر خود امیدوار شود می تواند سوالاتی از او بپرسد از جمله :
- نقطه ضعف شما چیست؟
- وقتی در گذشته دچار بحران شدید از منابعی کمک گرفته اید؟
- در پنج سال آینده چه تغییراتی می خواهید داشته باشید؟
- از چه ویژگی هایی می خواهید رها شوید ؟
ب – باز بودن از نظر روحی و احساسی : یکی از صفات همسر خوب آن است که نسبت به همسرش در ابراز عشق سخاوتمند باشد و اگر فردی به خواهر و مادر و اطرافیان خود احساساتش را بتواند بروز دهد احتمالا" از نظر روحی و احساسی باز است.
برای پی بردن به این جنبه شخصیتی فرد می تواند از طرف مقابلش بپرسد:
- در حال حاضر در زندگی به چه کسی می گویی دوستت دارم؟
- صبحت در مورد کدام احساست برایت سخت تر است؟
- صبحت در مورد کدام احساست برایت آسان تر است؟
ج : صداقت: از ارکان پایداری نظام هر خانواده صداقت، درستی و قابل اطمینان بودن همسر است که فرد می تواند با سوالاتی که می کند و پاسخ هایی که می شنود به آن پی ببرد.
د : نگرش مثبت به زندگی : افرادی با نگرش مثبت عموما" در مواجهه با مشکلات بدنبال راه حل هستند و احساس نومیدی ندارند. کسی که دائم از دیگران گله و شکایت دارد و با ترس زندگی نمی تواند فردی مثبت نگر باشد. برای پی بردن به صفت طرف مقابل می توانیم از او بپرسیم؟
- وقتی مشکلی به شما هجوم می آورد چه می کنید؟
- در لحظه مواجهه با مشکل چه افکاری به ذهنت خطور می کند؟
- فلسفه خودت را از زندگی برایم بگو؟
ه – احساس مسئولیت ( پختگی ) : برای پی بردن به مسئولیت پذیری او می توانیم از او بپرسیم؟
- آیا در قرار ملاقات هایت به موقع می رسی؟
- تا کنون شده از شغلت اخراج شده باشی؟ دلیلش چه بوده است؟
- اگر از دیگران چیزی قرض بگیری چه موقع پس می دهی؟
- تا چه اندازه برای دیگران و برای احساسات دیگران احترام قائل هستی ؟
و – اعتماد به نفس و خودباوری: در انتخاب همسر باید سعی کنیم توانایی های او را بشناسیم و بدانیم که آیا به توانایی های خودش آگاهی دارد؟ خدایی ناکرده شخصیتی خود شیفته نداشته باشد؟
مثلا" میتوانیم بپرسیم:
- به چه چیزهایی در زندگی خودت افتخار می کنی؟
- چه کارهایی انجام می دهی که نشانه عشق و علاقه نسبت به خودت می باشد ؟
- آیا تا کنون ریسک کردی ؟ چه ریسکهایی ؟
علاوه بر موارد فوق می توانیم با پرسیدن اینکه « در خانواده با چه کسی رابطه ات بهتر است؟ » به استقلال روانی او پی ببریم.
بدیهی است چگونگی پاسخهایی که فرد می دهد و تحقیق در مورد خانواده و دوستان و همنشینان او می تواند تا اندازه ای به شناخت از طرف مقابل کمک نماید.

ملاک ها و معیار های ازدواج موفق

1 – قبل از ازدواج هر دو نفر باید مستقل و پخته باشند .
2 – هر دو نفر به همان اندازه که دیگری را دوست دارند خودشان را هم دوست داشته باشند.
3 – هر دو نفر بتوانند همانگونه که از با هم بودن لذت می برند از تنها بودن نیز لذت ببرند .
4 – هر دو نفر در شغل و حرفه خود ثبات داشته باشند.
5 – هر دو نفر از خود، آگاه باشند و خود را بشناسند.
6 – هر دو نفر بتوانند نظرات و خواسته های خود را قاطعانه بیان کنند.
7 – هر دو نفر سعی کنند خودخواه نباشند و خواسته های دیگری را برآورده نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه cd و بروشور و بسته های آموزشی می توانید با موسسه اشاره تربیتی تماس حاصل بفرمایید .

تلفکس : 66741564
تلفن : 66752947

شما اینجا هستید: خانه آموزش آموزش گروه هدف252 همسر گزینی