مادر تو مایه شادی خانه هستی

مقدمه

خانواده پایه واساس اجتماع و سلول سازنده ی زندگی و حیات بشری است و در وسیع ترین مفهوم کلمه ، خاستگاه اصلی اعضای خویش و پناهگاه آن است . پناهگاهی که نخستین تجربه ی انسان برای " اجتماعی زیستن " در آن صورت میگیرد . فرد از خانواده برمیخیزد و به خانواده روی می آورد ، تا در آنجا با افرادی که با یکدیگر پیوندی نزدیک و صمیمی دارد آرام گیرد . خانواده از مهمترین و کهن ترین واحد های اجتماعی است که بر نهادی به نام ازدواج بنا نهاده شده است .

بدون شک یکی از مهمترین عوامل به وجود آمدن مشکلات رفتاری کودکان ، شیوه های تربیتی ، کنترل اداره ی کودکان توسط والدین است . اغلب والدین اطلاعات و آشنایی کافی در زمینه ی شیوه ی برخورد و تربیت فرزندان خود را ندارند و این امر هم به علت فقر فرهنگی و تربیتی والدین ، سرپرستی ناقص یکی از والدین ، نابسامانی های خانوادگی یا دعوا و جدایی والدین است .

کودکان در جریان اجتماعی شدن مهر و محبت ، فداکاری و گذشت ، خشم و نفرت ، حسادت و شک و کینه توزی را در کنار والدین و خواهران و برادران خود تجربه می کنند . خانواده آن قدر به هم وابسته اند که هر نوع مشکل یا مساله یک عضو خانواده به طور مستقیم بر زندگی سایر اعضا تاثیر می گذارد .

از آن جایی که ارتباط بین مادر و دیگر اعضای خانواده، بسیار تنگاتنگ است و به علت رسیدگی مادر به کارهای خانه و فرزندپروری، نقش کلیدی در خانواده دارد.مادر، عضو فعال خانواده است و نقش مهمی در رشد و شکوفایی اعضای خانواده و به همان نسبت، ظهور خانواده ای موفق در اجتماع دارد. خلق وخو و احساس های مادر، به طور مستقیم بر دیگر اعضا، اثرگذار بوده و مادر می تواند با ایجاد فضایی مناسب برای فرزندان، محیطی امن و آرام ایجاد کند تا مانع گرایش فرزندان به بسیاری از معضل های اجتماعی شود. زنانِ شاد، همسر و فرزندانشان در کنار آن ها احساس آرامش و امنیت می کنند.

با توجه به اینکه تنها بیماری های مسری نیستند که قابل انتقال به دیگران هستند، روحیه های خوب و بد هم می تواند به دیگران سرایت کند. یکی از رفتارهایی که در هر سیستمی به ویژه در خانواده مسری است شادی و نشاط است. در نتیجه، اگر در خانه مادران ،شادی داشته باشد، به علت وابستگی شدید اعضای خانواده، این شادی را به همسر و فرزندان منتقل می کند. یکی از اصول مهم در زندگی خانوادگی این است که خانواده ی شاد، محصول شادی زنِ خانه است.

نتایج بدست آمده از پژوهش های گوناگون نشان داده اند شیوههاي فرزندپروري،ویژگیهاي شخصیتی وشادکامی مادران پیشبینی کننده سلامت روان فرزندان است . به عبارتی مادرانی که دارای شیوه های فرزند پروری مناسبی هستند واز شادکامی برخوردارند نقش تعیین کننده ای در سلامت روان فرزنذان خود دارند.

مادران شاد ،شادی را به بقیه اعضای خانه هم انتقال میدهند

عوامل موثر بر شادی

1-      تفکر مثبت

داشتن تفکر مثبت در زندگی احتمال موفقیت وشادکامی و احساس رضایت در زندگی را بالا می برد.. مثبت‌نگری یکی از مؤلفه‌های آرامش و نشاط در زندگی فردی است . فرد مثبت‌اندیش دارای ویزگی های زیر است که هر فرد می تواند خودر را با این ویژگی ها مورد ارزیابی قراردهد که آیا فرد مثبت اندیشی هست یا خیر؟

ü       به جای این که بگذارند استرس برآنها مسلط شودآن را مدیریت نموده و زندگی‌شان را کنترل و هدایت می‌کنند.

ü       همیشه بدترین احتمال را در نظر نمی‌گیرند.

ü       عجولانه نتیجه‌گیری نمیکنند و سریع واکنش نشان نمیدهند..در برابر حقیقت مقاومت نمی‌کنند.

ü       افراد مثبت‌اندیش درد را به رنج تبدیل نمی کنند.

ü       لطف‌های کوچک را فراموش نمی‌کنند.

ü       مسئولیت‌های خود را گردن دیگران نمی‌اندازند.

ü       افراد مثبت‌اندیش بهانه نمی‌آورند و نمی گویند «دست خودم نیست.».

ü       آنها اعتقاد دارند که باید هر سدی را به‌ عنوان فرصتی بشناسند و باید راهی برای آن کشف کنند.

ü       افراد مثبت‌اندیش می‌دانند با پشتکار و جدیت هر چیزی امکان‌پذیر است.

ü       در ازای زحمتی که نکشیده‌اند، انتظاری ندارند.

ü       آنها خسته و بی‌حوصله نمی‌شوند بی‌حوصلگی جایی است که خلاقیت و نوآوری را به مرگ می‌کشاند.

ü       افکار منفی را از خود دور می‌کنند.

ü       خودشان را با دیگران مقایسه نمی‌کنند.

ü       با آدم‌های منفی‌باف دوست نمی‌شوند.

2-      فعالیت داشتن و پر تحرگی

کم‌تحرکی، یکی از مشکل‌های امروزی جامعه است. ورزش و فعالیت فیزیکی، در سلامت روان نقشی اثرگذار دارد؛ طوری که مطالعه‌ها نشان می‏‌دهد مواردی از جمله افسردگی و اضطراب در اثر فعالیت فیزیکی، بهبود یافته و ورزش، عاملی حمایتی در درمان بیماری روانی است. داشتن تفریح سالم، از عوامل اصلی و از ضرورت‌های بهداشت روان است. بنابراین سعی کنید ساعاتی را در طول دو یه سه روز در هفته به فعالیت های ورزشی اختصاص دهید.

3-      معنویت و تعالی

 اگر در زندگی ما معنویت حاکم باشد، در شادمانی ما تفاوت قابل‌توجهی پدید می‌آید؛ منظور از معنویت ،درک زیبایی ،قدردانی ،امید ،بخشش ،شوخ طبعی و جذابیت است.

4-      رضایت از زندگی

 از دیگر علل سلامت روحی و نشاط در زنان، رضایت از زندگی و داشتن ارتباط مناسب با همسر است. زنان به علت لطافت روحی‌ای که دارند، بیش‌تر تحت‌تأثیر روابط خوب یا بد با همسر بوده و بیش‌تر از مردان در معرض آسیب هستند؛ لذا نیازمند محبت و توجه بیش‌تر هستند و در این بین، ارتباط مناسب با بستگان، به‌ویژه والدین و خواهر و برادر نیز، می‌تواند در تلطیف روحیه‌ی زنان مؤثر باشد و آرامش بیش‌تری کسب کنند.

5-      احساس مفید بودن

احساس مفیدبودن می‌تواند در هر انسانی نشاط ایجاد کند. شناسایی قابلیت های اختصاصی می تواند به آدمی احساس مفید بودن بدهد.قابلیت ها خصیصه های اخلاقی هستند ک ایجادکردنی هستند وهرفردی می تواند با تمرین کافی ،آموزش مناسب وتعهد آن را شکوفا نماید.مثل مهربانی – ابتکار – انصاف و......

چرا زحمت شاد بودن را به خودم بدهیم؟  

بزرگ کردن بچه ها بسیار بیش از رفع واصلاح نقایص آنهاست. شناسایی و تقویت قابلیت ها وفضیلت ها و کمک به آنها برای یافتن جایگاهی که می توانند خصایص مثبت خود را به کامل ترین شکل ممکن در زندگی خود به کار گیرند از مهمترین وظایف ما در فرزند پروری است. اصلاح نقایص فرزندان کار والدین وبه خصوص مادران نیست چرا که آنان خودشان از عهده آن بر می آیند.هدف پرورش قابلیت های شگفت انگیزی است که آنان از خودشان نشان می دهند. چنانچه بستری برای رشد قابلیت های آنان فراهم شود بدون شک محافظی خواهد شد در برابر ضعف های او در مقابل طوفان هایی که در زندگی اجتناب ناپذیرند.

قرار گرفتن افراد در جایگاهی که به بهترین وجه از قابلیت هایشان استفاده نمایند مزایای اجتماعی هم دارد. استفاده بهینه از قابلیت ها ،رضایتمندی و شادی را برای افراد به ارمغان می آورد.

یکی دیگر از دلایلی که ما بایستی خود را به سمت شادی و نشاط سوق دهیم تکامل واحساسات مثبت است. یکی از روان شناسان بیان می کند که هیجانات مثبت در تکامل، هدف بزرگی دارند.آنها منافع پایدار فکری ،جسمی و اجتماعی ما را بسط داده و حفاظی را ایجاد می کنند که می توانیم در زمان بروز تهدید یا فرصت از آن استفاده کینم .زمانیکه در حالت خلق مثبت هستیم مردم و در خانه ، فرزندان ما را بیشتر دوست دارند و استحکام دوستی ، عشق و پیوندها تسهیل می شود.برخلاف ،تنیدگی و محدودیت های هیجان منفی ،وضع درونی ما قابل انبساط ، با تحمل و خلاق است .در چنین شرایطی ما پذیرای ایده ها وتجارب جدید هستیم.

بنابراین داشتن روحیه شاد و هیجان های مثبت، فضایی دلگرم و خوشایند در محیط خانه برای اعضای آن فراهم می کند که جذابیت آن را بیشترکرده وتمایل بیشتری برای حضور در خانه برای فرزندان ایجاد می شود.

سلامت وطول عمر شاخص های خوبی از قوای جسمی هستند و شواهد مستقیمی وجود دراد که نشان می دهد هیجان مثبت از قبیل شادی نقش مهمی در سلامت وطول عمر دارد.شادی مادر موجب افزایش سطح هیجان های مثبت در بین اعضای خانواده می شود. همین امر استرس های بیرونی را کاهش داده و یا سطح تاب آوری برای مقابله با آنان را افزایش می دهدکه این به نوبه خود سلامت جسمانی و روانی را به دنبال دارد.

افراد شادی ،عملکرد بهتری دارند .در برابر رویدادهای ناخوشایند وبد ،عمکلرد و برخورد معقولانه ای با آن دارند.در زمان تهدید ،اقدامات احتیاطی بیشتری به عمل می آورند.ماردان شاد دلبستگی ایمن برای فرزندانشان ایجاد می کنند.

شادی و برد- برد یکی از دلایلی است که شاد بودن را تلاش ارزشمندی می داند که به زحمت آن می ارزد.احساس مثبت و شادی یک تعامل برد – برد است. احساسات مثبت یک قالب ذهنی فراگیر پذیرا و خلاق را فعال می کند و از طرفی مزایای اجتماعی ،فکری و جسمی را به حداکثر می رساند.

بنابراین شما مختار هستید که یک فرد شاد و یا ناشاد باشید .تصمیم گیری با شماست که خود را به زحمت انداخته و از مزایای شاد بودن بهره مند شوید و یا خود را محروم کنید.

چگونه شادی پایداری برای فرزندان ایجاد کنیم؟

همانگونه که گفته شد شادی یکی از اعضای خانواده ،می تواند شادی را به سایر اعضاء منتقل نماید و از طرفی به دلیل محوریت داشتن مادر،شادی وی فضا را دو چندان جذاب و با نشاط خواهد کرد. بنابراین علیرغم دردهای ناشی از مشکلات زندگی و خستگی های برآمده از مسئولیت های سنگین مادرانه ،به نظر می رسد که مادران بتوانند با داشتن شادکامی علاوه بر روحیه بخشی به خود بتوانند بخش مهمی از فرزندپروری را به نحو شایسته تری ایفاء نمایند.

توصیه های زیر می تواند به ما دربرداشتن گام هایی جهت شاد بودن خود و انتقال آن به فرزندان کمک کننده باشد:

  • تنوع در ظاهر

متاسفانه برخی از مادران صرف اینکه به امور خانواده می پردازند و با بیان اینکه "وقت هیچی کاری را ندارم" و یا اینکه "خستگی اجازه نمی دهد" به ظاهر خود اهمیت چندانی نمی دهند.بی توجه بودن به ظاهر تصویر نادرستی از مادران در ذهن فرزندان نقش می بندد. در ذهن آنان مادر یعنی آشپز و....

پس لازم است مادران به ظاهر خودشان اهمیت دهند. این هم به روحیه خودشان کمک خواهد کرد و هم به روحیه همسر و فرزندانشان. پوشیدن لباس خوب و مرتب، پاکیزگی، رنگ کردن موها و آرایش کردن و عطر زدن از جمله این موارد است. در نظر داشته باشید بچه ها بسیار دوست دارند مادران خود را زیبا ببینند.

  • پرداختن به علایق شخصی

باور برخی از مادران این است که اگر زمانی را برای خود در نظر بگیرند وبه آنچه که دوست دارند بپردازند از نقش مادریشان کم می شود و آنرا خود خواهی می دانند . سعی میکنند همیشه تمام وکمال در اختیار فرزندان وهمسرشان باشند. در نتیجه در درازمدت احساس خستگی مزمنی کرده ،و یا حتی سطح توجه شان به فرزندان کاهش پیدا خواهد کرد.بنابراینپرداختن به علایق شخصی تان به هیچ وجه خودخواهی نیست. اگر حتی زمان کوتاهی به دست می آورید خودتان را به یاد بیاورید و برای علایقتان وقت بگذارید. کتاب خواندن، هنرهای دستی،... و یا هر کار دیگری که روحتان را آرام و شاد نگه می دارد ،می تواند در شادی شما وفرزندانتان موثر باشد.

  • تفریح دو نفره

تفریحات دونفره را فراموش نکنید. گاهی در ساعات کوتاهی فرزندخود را به یک فرد مطمئن مثل مادربزرگش بسپارید و زمان را با همسرتان سپری کنیدچایبنوشید، گفت وگو کنید، بیرون از خانه قدم بزنید و...

  • خواب و استراحت مفید

خیلی از مادران فرصت خوابیدن ندارند چون به محض خوابیدن فرزندشان باید به امور خانه برسند. سعی کنید کارهای اضافه را حذف کنید و تا حد امکان در زمان های خواب کودکتان، شما هم بخوابید. یا او را در مواقعی به پدرش بسپارید و حداقل یک ربع دراز بکشید. خوابیدن به حد کافی، بر اعصاب شما اثر مثبت می گذارد و انرژی تان را برای فعالیت بهتر زیاد می کند.

  • بیرون رفتن از خانه

حتما برای خودتان برنامه تفریحی بیرون از خانه در نظر بگیرید. در روزهای گرم تر پارک و فضای سبز و در روزهای سردتر اماکن تفریحی سرپوشیده ، مکان مناسبی برای قدم زدن با فرزند یا فرزندان است. این بیرون رفتن حتی می تواند بسیار کوتاه باشد اما بسیار ضروری است.

شاید خیلی از ما ها عادت داریم مدام ژست یک آدم راضی را به خودمان بگیریم.باید به یاد داشته باشیم قبل از اینکه من مادر باشم یه انسان همراه با ویژگی های آن هستم.یعنی اینکه حق دارم خسته شوم .حق دارم خشم و درد و غم داشته باشم.بنابراین لازم است ازعصبانیتها، خستگی ها و خشم هایم بدون سرکوب کردن آن ها صحبت کنم. این به ما کمک می کند که آرام شویم و به نقطه جوش نرسیم. این حقیقت را باور کنیم که مادری که عصبانی شده است مادر بدی نیست.

  • داشتن مشاور

برخی از مادران درددل ها وشکایت های زندگی را با خواهر و یا همسایه خود درمیان می گذارند که باطبع چنین افرادی تحت تاثیر درد این افراد قرار می گیرند و ممکن است رفتاری ویا صحبتی انجام دهند که نه تنها مشکلی را حل نکند بلکه آن را نیز د چندان نماید.بنابراین توصیه می شود به جای صحبت با خانم همسایه و ...، مشکلاتتان را با متخصص مطرح کنید. داشتن یک مشاور خوب درتربیت کودکتان و آرامش و شادی خودتان بسیار موثر است.

  • ورزش کردن

ورزش کنید! هر زمانی که بدست می آورید و یا با برنامه ریزی مشخصی که در نظر می گیرید ورزش کنید. می توانید ورزش هایی را در خانه انجام دهید. مثل راه رفتن و حلقه زدن یا... اگر فرزندتان بزرگ تر است، این ورزش را همراه او انجام دهید. این کار برای او بازی محسوب می شود .

 

شما اینجا هستید: خانه آموزش آموزش گروه هدف مادر تو مایه شادی خانه هستی