حمله قلبی و سندرم کرونری حاد

قلب پرکارترین عضو بدن انسان است . در طول حیات یک فرد ، قلب به طور دائم خون غنی شده از اکسیژن و مواد غذایی را از طریق شبکه ارتباطی رگها به تمام قسمت های بدن پمپ می کند . خود قلب نیز برای ادامه حیات خود به خون غنی از اکسیژن نیاز دارد که این خون توسط عروق کرونری تامین می شود . بیماری عروق کرونر شایعترین علت حمله قلبی می باشد .سندروم حاد کرونر واژه ای است که شامل آنژین ناپایدار و انفارکتوس حاد میوکاد می باشد . در این سندروم لازم است بیمار بستری گردد .در بیماران عروق کرونر وجود یکی از سه سندروم زیر درجات متفاوت شدت بیماری را نشان می دهد :

1-    آنژین پایدار : زمانی که تنگی سرخرگ های کرونر حدود 70 درصد قطر سرخرگ را درگیر کند به صورت درد قفسه صدری یا تنگی نفس یا طپش قلب هنگام فعالیت بروز می کند . این درد اغلب به صورت احساس ناراحتی یا سنگینی عمیق و مبهم و با ناحیه ای مشخص و به ندرت به صورت درد است که احساس وزنه سنگین روی سینه یا کشیدن طناب دور سینه یا عطش به هوا و .... به صورت شایع دیده می شود . بیشترین مشخصه بیماری در این مرحله ، بروز علائم اغلب با فعالیت فیزیکی و ورزش و یا به دنبال استرس روحی می باشد که با استراحت یا مصرف داروی زیر زبانی نیترو گلیسیرین در عرض 5 تا 10 دقیقه بهبود می یابد .

2-    آنژین ناپایدار : وقتی تنگی سرخرگ کرونر خیلی شدید باشد درد وقفه سینه در هنگام استراحت نیز بروز خواهد کرد که اصطلاحا آنژین ناپایدار می گویند . این درد در ناحیه پشت جناغ و سمت چپ سینه یا با انتشار به سایر اندام ها ( فک تحتانی ، شانه چپ ، گلو ، سطح داخلی آرنج ، بالای شکم ، سمت راست قفسه سینه ) بروز می کند . درد در هنگام استراحت یا با حداقل فعالیت ایجاد شده بیش از بیست دقیقه طول می کشد و به استراحت و یا مصرف نیتروگلیسرین جواب نمی دهد . ممکن است درد کاملا شدید بوده تا حتی بیمار را از خواب بیدار کند .

تشخیص بیماری براساس یافته های بالینی و آزمایشگاهی می باشد . درد قفسه سینه به صورت فشارنده بوده که ممکن است در فعالیت یا حتی استراحت و بیشتر در اوایل صبح ایجاد شود . با این وجود در یماران مبتلا به دیابت ، فشار خون بالا یا افراد مسن ممکن است بیمار درد به صورت ذکر شده را احساس نکرده و علائمی همچون تنگی نفس ، افت فشار خون ، نارسائی قلبی ، سنکوپ یا آریتمی های بطنی شکایت اصلی بیمار باشد . از دیگر یافته های شایع می توان تعریق ، تهوع و اضطراب را نام برد . تشخیص براساس یافته های بالینی ، تغییرات مشاهده شده در نوار قلب و هم چنین یافته های آزمایشگاهی می باشد .

از مواردی که به عنوان عامل خطرساز در بروز این بیماری تلقی می گردد می توان به دیابت ، پرفشاری خون ، مصرف سیگار و سابقه خانوادگی مثبت اشاره کرد .

برای تشخیص و درمان صحیح بیماری می توان از گرفتن نوار قلب با دستگاه EKG ، اندازه گیری برخی مارکرهای آزمایشگاهی در خون ، اکوکاردیوگرافی ، تست ورزش ، اسکن تالیوم ، سی تی آنژیوگرافی ، آنژیوگرافی عروق کرونر و کاتتریسم بهره جست درمان شامل درمان دارویی ، آنژیوبلاسی و عمل جراحی بای پس کرونر می باشد .

شما اینجا هستید: خانه آموزش آموزش گروه هدف حمله قلبی و سندرم کرونری حاد