سفر خوب چه ویژگیهایی دارد......


اثرات و برکاتی که سفر در پی دارد بسیار زیاد است، سفر آدمی را پخته بار می‌آورد و  با واقعیت‌ها و حقایق آشنا ساخته و او را واقع بین و حقیقت گرا می سازد، براین اساس گفته اند «رفیق رادر سفر بشناسید». چون در مسافرت، طینت و جوهره فرد عیان می گردد. سفر بهترین عامل عبرت گیری و عبرت اندوزی است «قل سیروا فی الارض فانظروا کیف کان عاقبة المکذبین». سفر حتی روی سلامت روح، ذهن و جسم اثرگذار است

اگر بخواهیم به یکی دیگر از مهم ترین تاثیرات مسافرت و تفریح اشاره کنیم می توان گفت، کاهش استرس ها و دغدغه های روحی و روانی، خارج شدن از حالت روزمرگی، احساس شادابی روحی و نشاط، رفع خستگی، دست یابی به تنوع دیداری و شنیداری، کسب تجربه، افزایش حس صمیمیت، تحکیم بنیان خانواده، دست یافتن به حس روحیه جمعی و مشارکت می تواند از جمله تاثیرات مسافرت و تفریح در بین افراد و خانواده ها باشد..

مسافرت و تفریح روحیه مشارکت جمعی را در بین افراد تقویت می کند

با توجه به اینکه  مفهوم كارگروهی و حس مشترك بخوبی در بین افراد و خانواده های جامعه ما تعریف نشده است، بنابراین مسافرت موقعیت خوب و مناسبی برای نزدیك شدن اعضا به یکدیگر فرصت مناسبی برای شکل گیری ارتباطات صمیمی و سالم بین اعضا است، بنابر این مسافرت می تواند ضمن فراهم نمودن آرامش درونی آنها، منجر به تقویت روحیه جمعی و مشارکت بین اعضای این خانواده شود.

مهم ترین فواید فردی مسافرت

سفر علاوه بر ایجاد نشاط در افراد و فوایدی اجتماعی که ذکر شد می تواند از لحاظ فردی نیز باعث بالاتر رفتن اعتماد به نفس،  عزت نفس، بهبود شخصیت، ایجاد انگیزه، خودشناسی و کاهش تنش های درونی افراد شده و این خود نقش درمانی خوبی دارد، به شرط آن كه آن ها در این لحظات تنهایی به دغدغه ها و مشكلات آینده خود فكر نكنند، بلكه به توانمندی و زیبایی استعدادشان فکر کنند

البته باید توجه داشت سفر و مسافرت وقتی می تواند به نتیجه مثبت در افراد منجر شود که بتوان برای مسافرت خوداز قبل  برنامه ریزی و هدف تعیین کرد، متأسفانه بسیاری از مردم جامعه ما برای رفتن به سفر و گذران اوقات فراغت برنامه ریزی قبلی را ندارند. خانواده‌ها بدون در نظر گرفتن تقویم خانوادگی و اقتصادی یک شبه تصمیم به مسافرت می گیرند در نتیجه این نوع مسافرت ها نه تنها آرامش روحی برای آنها ایجاد نمی کند بلکه استرس ها و دغدغه های روحی آنها را افزایش می دهند.

. سفر رفتن بهمراه خانواده چه تاثیرات مثبت روحی و روانی برای اعضای خانواده دارد و مزیت های اینگونه مسافرت های دسته جمعی کدامند؟

بدون شک هیچ‌چیز در این دنیا مهم‌تر از خانواده نیست. خانه، شغل و ماشین را هرگز نمی‌توان با احساس خوب و خوشایندی که از خانواده دریافت می‌کنیم، مقایسه یا حتی جایگزین کنیم.

همه خانواده‌ها دوست دارند‌ از لحاظ عاطفی به یکدیگر نزدیک باشند؛ زیرا استحکام عاطفی باعث می‌شود تا آنها با یکدیگر راحت تر باشند و همچنین هنگام بروز مشکل، بهتر بتوانند موضوع را با دیگر اعضا در میان بگذارند.

گاهی پیش می‌آید آن‌قدر در کارهای روزانه غرق می‌شویم که یادمان می‌رود نیاز به استراحت داریم یا باید برای خود وقت بگذاریم یا حتی خانواده‌ای داریم بنابراین یکی از بهترین راه‌ها برای استحکام عاطفی میان افراد خانواده این است که با هم برنامه‌ریزی کرده و به مسافرت بروند.این نکته مهم است، وقتی تصمیم می‌گیریم دسته‌جمعی به مسافرت برویم، باید تمام‌ مسائل تا حد ممکن مشخص شود. برای مثال، بودجه‌ای که برای مسافرت در نظر گرفته ایم، مکانی که قصد داریم به آنجا برویم، فعالیت‌های پیش‌بینی شده، قوانین مربوط به مسافرت و… هر چه بیشتر درباره جزئیات و توقعات افراد همسفر خود بدانیم، بیشتر خوش می‌گذرد

ایجاد تنوع

سفرهای خانوادگی ما را برای مدتی از زندگی عادی، کار و فعالیت‌های اجتماعی دور می‌کند. همچنین در به آرامش رسیدن ذهن و جسم کمک می‌کند و انرژی زیادی به ما می‌دهد و باعث می‌شود بیشتر از طبیعت و هوای تازه و سالم لذت ببریم.

وقت کافی برای گفت و شنود

در طول سفر وقت برای گفت و شنود بسیار است. در حقیقت سفر باعث می‌شود که ما بدون فکر کردن به وظایف و مسئولیت‌های کاری خود ، زمان بیشتری را با افراد خانواده‌مان سپری کنیم. همچنین می‌توانیم در دل طبیعت دور یک میز بنشینیم و با هم صبحانه، ناهار و شام بخوریم، بعد راجع به بسیاری از مشکلاتی که داریم و به‌دلیل تنهایی‌مان نمی‌توانیم یک نفره آنها را حل و فصل کنیم، صحبت کنیم و راه‌حل‌هایی برایشان بیابیم که شاید هرگز به ذهن ما خطور نمی‌کرده است.

همچنین می‌توانیم درباره علایق و رویاهای‌مان با یکدیگر صحبت کنیم‌ یا درباره تجربیاتی که در طول زندگی به‌دست آورده‌ایم با هم گفت‌وگو کنیم، دانستن این تجربیات می‌تواند باعث رشد و پیشرفت ما در کار و زندگی مان شود.

خاطره‌انگیز و جذاب

به‌طور قطع سفر با افراد خانواده، خاطره‌انگیز و جذاب است، زیرا تعداد فعالیت‌های گروهی در طول سفر بیشتر است و خاطرات خوبی از آنها به جا می‌ماند. وجود این خاطرات می‌تواند نعمت بزرگی در استحکام روابط میان ما باشد. پس همراه خانواده‌مان به یک شهر خوش آب و هوا برویم، آنجا چادر بزنیم، آتش روشن کنیم، با هم بازی کنیم، بلند بلند بخندیم و این لحظات شاد و به یادماندنی را در دفتر خاطرات‌مان بنویسیم، عکس‌های دست‌جمعی بگیریم و در آلبوم خانوادگی‌مان بگذاریم، تا بعدها بتوانیم از آن خاطرات بخوبی یاد کنیم.

کاهش استرس

مسافرت‌های خانوادگی به ما کمک می‌کند‌ کمی فشارهای روحی ـ روانی را از خود دور کنیم. ممکن است مسافرت استرس هم داشته باشد، بویژه اگر سفر ما همراه با گردش و بازدید از جاهای دیدنی باشد یا نیاز به آشنایی با زبان‌های مختلف داشته باشیم، اما این استرس، یک استرس مثبت است و مثل اضطراب ما از کار زیاد نیست. در این صورت وجود افراد خانواده در کنارمان، باعث کاهش استرس و آرامش ما نیز می‌شود، زیرا خود را در آغوش گرم خانواده احساس می‌کنیم و زمانی که از سفر بازگشتیم حقیقتا احساس خوشبختی و نشاط می‌کنیم.

کسب تجربه

سفر کمک می‌کند‌ با فرهنگ، آداب و رسوم، غذاها و بازی‌های محلی آن شهر آشنا شویم. همچنین چیزهای زیادی از یکدیگر بیاموزیم و با توانایی‌ها و استعدادهای هم آشنا شویم و علایق مشترک بین خود و خانواده‌مان را کشف کنیم. مثلا متوجه می‌شویم، پدر و مادر ما هم علاقه زیادی به چادر زدن در دل طبیعت دارند یا خواهر و برادرمان عاشق کتاب خواندن یا عکاسی هستند، درست شبیه ما. سفر حتی باعث می‌شود نگاه تازه‌ای نسبت به شهر خود پیدا کنیم.

**حال ببینیم برای برای داشتن یک سفر خوب باید بر اساس کدام ویژگیها همسفران خود را انتخاب کنیم؟

شوخ طبعي: شوخ طبعي يکي از ويژگي هايي است که ما را به همسفري خوب تبديل مي سازد. از آن جايي که در طول مسافرت برنامه روزمره افراد به هم مي خورد، احتمال رخ دادن اتفاقات غيرمنتظره بيش از مواقع عادي است. همسفر بودن با افراد شوخ طبعي که از هر اتفاق غيرمنتظره اي داستاني جالب و خوشحال کننده مي سازند و در طول مسافرت بارها و بارها لبخند را ميهمان چهره بقيه همسفران مي کنند، يکي از شانس ها براي داشتن سفري خوب است.

توانمند بودن: اين که بدانيم با فردي همسفر هستيم که مي توان براي حل مسائل و مشکلات رويش حساب کرد، موجب کاهش نگراني و در نتيجه افزايش شادي و امنيت خاطرمان مي شود.

بهانه گير نبودن: هدف ما از صرف وقت و هزينه براي رفتن به مسافرت رسيدن به آرامش بيشتر است. همسفر بودن با کسي که مدام نق مي زند و از همه چيز از وضعيت هوا گرفته تا نحوه رانندگي خودروي جلويي گله و شکايت دارد و ايرادگير است، به ما در رسيدن به آرامش کمک نمي کند.

انعطاف پذير بودن: افراد انعطاف پذير از اين که برنامه هايي که براي سفر چيده اند، به هر دليلي مثل شرايط بد آب و هوايي يا ترافيک پيش بيني نشده، به هم بخورد ناراحت نمي شوند و با آرامش برنامه ديگري را جايگزين مي کنند. اين افراد از خوردن غذاهاي جديد و آشنايي با فرهنگ ها و آداب نو نه تنها ناراحت نمي شوند، بلکه از اين موارد استقبال نيز مي کنند.

ماجراجو بودن: يکي از دلايلي که باعث مي شود، انسان تصميم به سفر بگيرد آشنايي با مکان هاي جديد و ديدن مکان هاي کمتر شناخته شده است؛ بنابراين لذت بردن از ديدن چيزهاي جديد و نو از ويژگي هاي مهم همسفر خوب است. همچنين بايد توجه داشت که ماجراجويي و کنجکاوي باعث مي شود افراد خيلي راحت تر با مسائل و مشکلاتي که ممکن است در هر مسافرتي پيش آيد، روبه رو شوند و هر مشکلي را به شکل فرصتي براي تجربه اي جديد در نظر گيرند.

داشتن مديريت زمان: همسفر خوب، شما را نيم ساعت بعد از هر توقف، معطل نمي کند يا باعث نمي شود هميشه جزو آخرين نفرهايي باشيد که به اتوبوس يا خودرو مي رسيد تا آماده حرکت شويد.

داشتن مديريت مالي: همان قدر که سفر رفتن با کسي که با همه پيشنهادهاي شما به خاطر هزينه اش مخالفت مي کند، ناخوشايند است، همسفر بودن با کسي که بدون توجه به بودجه‌، خرج هاي غير ضروري مي تراشد نيز اعصاب خردکن است. شايد به خاطر رودربايستي، با پيشنهادهاي همسفرتان مخالفت نکنيد يا خرج هاي اضافي را به رويش نياوريد اما ته دل تان نگران دوران بعد از سفر و کمبود بودجه احتمالي خواهيد بود.

آيت ا... جوادي عاملي نيز با ذکر حديث امام صادق(ع) که مي فرمايند: «همسفراني برگزينيد که دخل و خرج شان با شما همساني داشته باشد تا خوار نشويد،» در کتاب مفاتيح الحياة مي نويسد: پيام اين گونه احاديث اين است که در صورت امکان، بهتر است هر فردي با همسطح اقتصادي خود سفر کند.

وابسته نبودن: يک همسفر خوب فرد مستقلي است. او همان طور که از بودن با شما و همراهي تان لذت مي برد، در صورت لزوم مي تواند به تنهايي به تفريحات مورد علاقه اش بپردازد، بنابراين اگر شما گاهي اوقات بخواهيد به تنهايي از جايي ديدن کنيد، از شما دلخور نمي شود. همسفر خوب به شما اجازه مي دهد، هر وقت خواستيد در طول سفر تنها باشيد.

اهل گفت و گو بودن: يکي از فعاليت هاي لذت بخش سفر، گفت و گو با همراهان است. داشتن همسفري که با دقت و علاقه به حرف هاي ما گوش مي دهد و با ما همراهي مي کند، موهبت بي نظيري است که بايد قدرش را دانست.

با دانستن این ویژگیها می توانیم همسفرانی را انتخاب کنیم که نقش موثری در آرامش ما ایفا کنند.

و اما در ادامه می خواهیم شما را با نکاتی آشنا کنیم تا بتوانید سفر خوبی را برای خود رقم بزنید:

زمانی را به تنهایی بگذرانید

حتی مادر شما هم دوست داشت مدتی از شما دور باشد پس باید به همراه سفرتان حق بدهید که مایل باشد مدتی را به تنهایی بگذراند. لازم نیست کل وقایع سفر را با هم تجربه کنید. جدا شدن دوستان در سفر تجربه‌ی بهتری برای شما باقی می‌گذارد. الزاما نباید به جاهای خیلی دوری بروید. مثلا می‌توانید برای خرید به فروشگاه یا کافه بروید. اگر همراه شما تمایل ندارد از جاذبه‌های توریستی خاصی دیدن کند می‌توانید به تنهایی به این مکان‌ها بروید. بهتر است به زمان‌هایی که همراه سفر خود را تنها می گذارید تنوع بدهید به عنوان مثال یک روز صبح که زودتر از او از خواب بیدار شدید اتاق را ترک کنید تا دوستتان از اتاق ساکت و آرام برای مطالعه، تماشای تلویزیون یا هر فعالیت دیگر استفاده کند.

در تنهایی خوش بگذرانید و از دیده‌ و شنیده‌هایتان برای هم تعریف کنید

وقتی که به تنهایی از مکان‌های دیدنی بازدید می‌کنید باید از قسمت‌های جالب آن برای دوستتان صحبت کنید. به عنوان مثال اگر به دیدن اهرام ثلاثه رفته‌اید و توصیف شما از این بازدید این گونه باشد: میدونی.. اونجا کلی شن بود. یه عالمه هم توریست، به نظر می‌رسد که نسبت به مسافرت و از اینکه مجبور شده‌اید به تنهایی از این مکان دیدن کنید ناراضی هستید.

هر بار که بدون همراهتان بیرون می‌روید برای او یک هدیه‌ی کوچک بیاورید مثلا روزنامه، غذا، تمبر یا.. می‌توانید قبل از ترک کردن اتاق از او بپرسید که به چه وسیله‌ای احتیاج دارد. سپس با یک ایده‌ی جالب او را غافلگیر کنید.

با دوست‌تان کنار بیایید

بعضی از افراد در سفر دوست دارند مدام هیجان‌زده شوند و با جنب و جوش فراوان از دیدنی‌های سفر تجربه‌های جدید بدست بیاورند ولی برخی دیگر مایل هستند که یک جا بنشینند و فقط تماشا کنند. وقتی که با یک همراه به مسافرت می‌روید باید با این تفاوت‌ها کنار بیایید. این تفاوت‌ها نه تنها به تفاوت‌های فردی و شخصیتی بستگی دارد بلکه به فضای سفر هم وابسته است. به عنوان مثال وقت گذراندن در کنار ساحل با تفریح در پارک، تفاوت زیادی دارد و در هر شرایطی یک سری امور باید (باید!) انجام شوند. (وقتی به ساعت پرواز نزدیک می‌‌شوید باید هر چه سریع‌تر خودتان را به فرودگاه برسانید و در این شرایط بیخیال بودن شما به ضررتان تمام می‌شود) اگر احساسات همراهتان برای شما اهمیت دارد که احتمالا هم به این صورت است، پس باید با همفکری یکدیگر برای این شرایط چاره‌ای پیدا کنید.

در شرایط حساس زود بجنبید

این قسمت را می‌توانید از موارد بالا نتیجه‌گیری کنید. اگر امروز روز برگشت شما به خانه است، روزی ست که برای هیچ کاری برنامه ریزی انجام نداده‌اید و یا روزی ست که تصمیم گرفته‌اید کاری انجام دهید که دوستتان واقعا به آن علاقه دارد، بهتر است زود بجنبید. وقتی یکی از همراهان شما در سفر تنبلی می‌کند و برنامه‌ی دیگران را به هم می‌ریزد شرایط غیر قابل تحمل می‌شود. همیشه موقعیتی به وجود می‌آید که می‌تواند شما را سریعا عصبانی کند: مثل راه‌های پیچ در پیچ فرودگاه، پارکینگ، بازرسی کیف، جمع آوری چمدان، انتخاب ماشین کرایه‌ای، وارد شدن به هتل و چک کردن اتاق هتل، ولی بهتر است خونسرد باشید.

نظر بدهید

از عبارت هرکاری دوست داری انجام بده استفاده نکنید. هنگام تصمیم گیری در سفر نظرتان را اعلام کنید. اگر طرف مقابل شما این بی تفاوتی در رفتار شما را ببیند بی شک دوست دارد به تنهایی سفر کند. اگر هنگام سفر درخواستی دارید و باید این قضیه را با همسفرتان در میان بگذارید بهتر است با قاطعیت نظرتان را بیان کنید. بی تفاوت بودن (یا بدتر از آن، خودداری از در میان گذاشتن نظرتان) مسئولیت ارائه دادن ایده‌های خوب را بر دوش دوست شما می‌اندازد. در این شرایط اگر اوقات خوبی را در سفر نگذرانید همراه شما احساس بدی پیدا می‌کند.

اگر در کاری توانایی دارید، آن را بر عهده بگیرید

در خواندن نقشه توانایی دارید؟ مسئولیت آن را قبول کنید. عکاسی می کنید؟ دوربینتان را فراموش نکنید. بهترین سیگنال اینترنت را روی تلفن همراه خود دارید؟ انجام بررسی آنلاین را بر عهده بگیرید. زودتر از بقیه از خواب بیدار می‌شوید؟ وظیفه‌ی آماده کردن قهوه با شماست. شوخ طبع هستید؟ فضای سفر را با جوک‌هایتان بهتر کنید.

بی اجازه به وسایل دیگران دست نزنید

این نکته در زندگی روزمره هم مسئله‌ی مهمی ست ولی در سفر اهمیت دو و سه چندان پیدا می‌کند. همین اتفاقات کوچک و به ظاهر بی‌اهمیت می‌توانند در سفر به فاجعه تبدیل شوند: گم کردن خمیردندان، استفاده از وسایل شخصی دیگران و ... اگر می‌بینید وسیله‌ای روی زمین افتاده به این معنا نیست که صاحب آن به وسیله هیچ احتیاجی ندارد.

سهمتان را بپردازید ولی در مورد پول بحث نکنید

جر‌وبحث در مورد مسائل مادی در سفر می‌تواند به رابطه‌ی دوستانه‌ی شما خدشه وارد کند. اگر بابت دیگران پولی خرج کرده‌اید بهتر به بقیه تذکر بدهید و با دوستانتان مثل مجرم یا دزد برخورد نکنید. لازم نیست هر هزینه‌ای را دقیقا تقسیم بر تعداد کنید. سفر به پول احتیاج دارد ولی هدف همه‌ی ما از سفر این است که خوش باشیم و هر لحظه را در مورد اینکه باید چقدر پول بدهیم فکر نکنیم. دوست خوب کسی‌ست که گاهی مسئولیت پرداخت هزینه را بر عهده می‌گیرد. در باقی شرایط طرف مقابل هزینه‌ها را می‌پردازد تا در نهایت حساب آن‌ها با هم مساوی شود.

انعطاف داشته باشید

برنامه‌ریزی بیش از حد و بعد، حساسیت برای اجرا کردن برنامه می‌تواند مفهوم سفر را زیر سوال ببرد. اگر به برنامه ریزی وابستگی شدیدی دارید بهتر است به تنهایی به سفر بروید.

همسفر خوب کسی ست که در شرایط جدید سفر انعطاف به خرج بدهد. گاهی اوقات شرایطی بوجود می‌آید که باید در مورد آن تصمیم گیری انجام شود. مثل غذا خوردن، بازدید از یک شهر جدید یا اضافه شدن یک روز دیگر به سفر.همراه واقعی با هر اتفاقی کنار می‌آید و همیشه منتظر غیر‌منتظره‌ها است. تمام لذت سفر به تجربه‌ی فضاهای جدید و متفاوت، محدود

قضاوت نکنید

شاید سلیقه‌ی دوست شما در زمینه‌ی هنر چندان جالب نباشد، مایل باشد مدام با افراد جدید صمیمی شود یا غذاهای فست فودی بخورد. زندگی شما با زندگی همسفرتان تفاوت زیادی دارد. لازم نیست همراه با او در هر شرایط خطرناک یا نامشروع پیش بروید ولی اگر تصور می‌کنید رفتار او در حد استاندارد است اجازه بدهید از لحظات خود لذت ببرد.

شما اینجا هستید: خانه آموزش آموزش گروه هدف سفر خوب چه ویژگیهایی دارد......